رتبه اول دزفول در تولید گل های شاخه بریده Reviewed by Momizat on . رویارجبی - هنردز:  دزفول را می توان «شهرگل ها» نامید و آن را به عنوان یک سنبل در عرصه تولید گل در استان و حتی کشور لقب داد. گواه این ادعا نیز افتخارات این شهرست رویارجبی - هنردز:  دزفول را می توان «شهرگل ها» نامید و آن را به عنوان یک سنبل در عرصه تولید گل در استان و حتی کشور لقب داد. گواه این ادعا نیز افتخارات این شهرست Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » اخبار دزفول » رتبه اول دزفول در تولید گل های شاخه بریده

رتبه اول دزفول در تولید گل های شاخه بریده

رویارجبی – هنردز:  دزفول را می توان «شهرگل ها» نامید و آن را به عنوان یک سنبل در عرصه تولید گل در استان و حتی کشور لقب داد. گواه این ادعا نیز افتخارات این شهرستان در جشنواره های مختلف، تولید انبوه انواع گل و صادرات آنها به کشورهای اروپایی می باشد. شهری که از هر ذره خاک حاصلخیزش نعمتی ارزشمند می روید و مسئولان شهری و کشاورزان دزفولی نیز با تولید انواع محصولات کشاورزی که آوازه هر کدام از آنها در تمام کشور پخش شده ثابت کرده اند که خیلی خوب قدر این نعمت خدادادی را می دانند. در میان انواع گیاهان، گل به خاطر لطافت و زیبایی قابل وصفی که دارد همیشه یکی از محبوب ترین ها محسوب می شده و گویا مردم دزفول پیشتاز این علاقه مندی هستند تا جایی که این شهرستان با پرورش میزان قابل توجه انواع  گل توانسته نامی خوش در عرصه گل و گیاه را برای خود دست و پا کند. هرچند باید گفت این مهم به آسانی بدست نیامده، چرا  که کاشت گل یک حرفه بشدت تخصصی می باشد که از این حیث با سایر رشته های بخش کشاورزی تفاوت دارد، به گونه ای که ظرافت نگهداری و مراقبت از گل حتی از ظرافت خود گل نیز بیشتر است. پس قطع و یقین تولید کنندگان گل دزفولی تمام همت خود را به کار گرفته اند تا توانسته اند دزفول را به این جایگاه مطلوب برسانند. به منظور بررسی وضعیت تولید گل در دزفول با «علی کرمی» معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی این شهرستان گفت و گویی ترتیب داده ایم که می خوانید.

سطح کاشت گل در دزفول چند هکتار است و بیشتر چه نوع گل هایی در این شهرستان کشت می شود؟  بیش از ۵۰۰ هکتار زمین در دزفول به کاشت گل اختصاص داده شده است که انواع گل های شاخه بریده در آنها تولید می شود. قسمت اعظم آنها انواع گل های رز در رنگ های مختلف  می باشد که بیشترین نوع از گل های رز موجود در دزفول رز مهندسی تحت عنوان گل ایلینا و سپس رزهای نابلوس هستند. البته گل هایی مانند گلایل در طیف های رنگی مختلف و مریم نیز سطوح قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند و به وفور در این شهرستان کشت می شوند.

سالانه چه میزان گل در دزفول تولید می شود و جایگاه این شهرستان را در تولید گل چگونه می بینید؟ در طول سال میزانی بالغ بر ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار شاخه گل بریده در دزفول کشت می شود. خوشبختانه ما در عرصه تولید گل جایگاه بسیار مطلوبی داریم بگونه ای که در حال حاضر دزفول مقام اول در تولید گل شاخه بریده مریم و تولید پیازچه این گل  در سطح کشور را دارد. در تولید گل رز نیز مقام دوم کشوری را به خود اختصاص داده است، ضمن اینکه در سطح استانی نیز در همه ابعاد مقام اول متعلق به این شهرستان است. گل های کشت شده در دزفول تمام ویژگی های یک گل خوب را دارا هستند به طوریکه هر زمان که در جشنواره ها شرکت کرده ایم کمیته های داوری بهترین امتیازات را به گل دزفول داده اند.

چه شاخص هایی در روند تولید گل دزفول وجود دارد که سبب این موفقیت ها شده است؟ ابتدا نقطه شاخصی که در کل شهر وجود دارد این است که گل دزفول معمولا در زمستان تولید می شود، یعنی درست در فصلی که تولید گل در استان های دیگر با مشکل مواجه می شود. شاخص های دیگری از جمله وجود شبکه مدرن آبیاری، وجود مراکز تحقیقاتی همجوار، وجود مراکز آموزشی در سطح شهرستان و دانش بومی کشاورزان دزفولی که واقعا تحسین برانگیز است نیز نقش بسزایی در این موفقیت ها داشته چون کاشت گل بخاطر تخصصی بودنش نیازمند اصول و فاکتورهای ویژه ای می باشد، بنابراین اگر دانش کشاورزان ما بیشتر از یک کارشناس نباشد قطعا کمتر هم نیست.

آیا حاصلخیزی خاک دزفول را نیز می توان جزو این شاخص ها به شمار آورد؟ قطعا وجود خاک حاصلخیز در این شهرستان یکی از عوامل اصلی می باشد چون معمولا محل هایی را برای کاشت گل در نظر می گیریم که دارای اراضی بسیار حاصلخیز هستند و معمولا خاک آنها از نوع کلاس الف محسوب می شود.

صادرات گل دزفول به چه صورت است؟ گل دزفول معمولا از اواخر آبان ماه وارد بازار می شود و تا اواسط اردیبهشت در بازار موجود است. در این مدت صادرات آن به این صورت است که ابتدا تولیدات گل شهرستان از طریق ترمینال های موجود به بازار مرکزی گل تهران فرستاده می شود و از آنجا به سایر استان های کشور و به ویژه خارج از کشور صادر می شود، حتی با توجه به اطلاعاتی که داریم پیاز گل مریم دزفول به کشور هلند که خود مهد تولید گل دنیا است نیز صادر می شود، چون گل مریم تولیدی در این شهرستان از نظر عطر و شکل سنبلچه هایی که در هر شاخه وجود دارد متفاوت است.

پرورش گل در دزفول چه میزان اشتغال ایجاد کرده است؟ تقریبا در ازای هر هکتار گل که تولید می شود ۵ نفر کارگر ثابت مشغول به کار می شوند که در فصل تابستان بخاطر نیاز به افزایش مراقبت و نگهداری ۲ نفر دیگر نیز به این میزان اضافه می شوند. به طور کلی می توان گفت پرورش گل در دزفول برای بالغ بر ۳ هزار فرد اشتغال ایجاد کرده است.

جهاد کشاورزی دزفول در حال حاضر چه برنامه هایی در عرصه تولید گل در دستور کار دارد؟ عمده ترین برنامه ما تاسیس یک مجتمع گلخانه ای در شهرستان بود که این مهم انجام پذیرفته و مجتمع مذکور با وسعت حدود ۱۸۰ هکتار با استفاده از اعتبارات دولتی تجهیز شده است. تمام زیر ساخت های آن اعم از قطعه بندی، خیابان بندی و آسفالت محوطه، تامین آب و برق نیز انجام شده است. در این مجتمع ۱۸۰ واحد گلخانه ای وجود دارد که در حال واگذاری آنها به متقاضیان هستیم که البته تعداد زیادی از آنها به این افراد متقاضی که اکثرشان فارغ التحصیلان بخش کشاورزی هستند به صورت قطعی واگذار شده است. اگر این شهرک گلخانه ای که تاسیس کرده ایم راه اندازی شود بدون شک نقطه عطفی در جهت بهره وری و ارتقای گل دزفول خواهد بود و می تواند این شهرستان را به عنوان یک ترمینال بزرگ تولید و صادرات گل محسوب کند. البته مدت هاست یک واحد تحقیقاتی بسیار مدرن که بر اساس مدل های روز دنیا طراحی شده را در مرکز تحقیقات شهر صفی آباد برای پروژه های تحقیقاتی راه اندازی کرده ایم که محققان ما در این مرکز پیشرفته پروژه های مختلفی را پیگیری می کنند.

در کنار تمام این موفقیت ها آیا مشکلاتی نیز در عرصه تولید گل دزفول وجود دارد؟ قطعا وجود دارد. در بحث حمل و نقل گل در تمام کشور با مشکل مواجه هستیم به گونه ای که ماشین های تجهیز شده سردخانه ای که بتوانند گل را به سایر نقاط کشور ببرند هنوز مهیا نشده است. فاصله مکانی که وجود دارد نیز مشکل عمده ای می باشد چون گل ها با خودرو به بازار تهران فرستاده می شوند که این مسافت طولانی می تواند باعث از بین رفتن گل ها شود. هر چند خوشبختانه چون عمده گل های دزفول در فصل زمستان کشت می شوند این شرایط اقلیمی تا حدودی کمک حال ما شده است. هزینه های هنگفت تهیه گلخانه نیز از دیگر مشکلات پیش روی ما می باشد به طوری که اگر بخواهیم یک گلخانه مدرن را ایجاد کنیم شاید برای احداث تنها یک سازه  گلخانه ای هزینه ای نزدیک به ۷۰۰ میلیون تومان باید پرداخت شود.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1207

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا
دزفول ، شهرستان دزفول ، خوزستان ، هنردز ، هنر ، دز هنر ، دز ، استان خوزستان