گفتگو با سیدمبین رضازاده Reviewed by Momizat on . درگفت و گو با سید مبین رضازاده: تا کاری دلم را نلرزاند، اجرایش نمی کنم   رویارجبی - هنردز: این روزها به معنای واقعی کلمه «صدای ماندگار جوان» شده است جوانی که با درگفت و گو با سید مبین رضازاده: تا کاری دلم را نلرزاند، اجرایش نمی کنم   رویارجبی - هنردز: این روزها به معنای واقعی کلمه «صدای ماندگار جوان» شده است جوانی که با Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » بخش های هنری » موسیقی » گفتگو با سیدمبین رضازاده

گفتگو با سیدمبین رضازاده

درگفت و گو با سید مبین رضازاده:
تا کاری دلم را نلرزاند، اجرایش نمی کنم

 سیدمبین رضا زاده - هنردز

رویارجبی – هنردز: این روزها به معنای واقعی کلمه «صدای ماندگار جوان» شده است جوانی که با طنین گوشنواز ترانه هایش در سراسر کشور تمام مردم را مالک واقعی این صدای زیبا کرد. صحبت از «سید مبین رضازاده» خواننده ۲۳ ساله دزفولی است که در شهری که اکثر هنرمندانش موسیقی سنتی را برمی گزینند با ورود به عرصه موسیقی پاپ از همان ابتدا «متفاوت بودن» خود را ثابت کرد. جوانی که از واژه واژه کلماتش عشق به خواندن پیداست، گویی وجودش تعبیری است برای واژه «احساس» . هنرمند جوانی که هر چند بی مهری ها سبب شد استان البرز را مقصد فعالیت هایش قرار دهد اما محبوبیتش به همین استان منحصر نماند و حال همه برای بهره مندی از حضورش به قول معروف «سر و دست می شکنند». حال این روزها و این سالها اجراهای زیبا و به یاد ماندنی مبین رضازاده، پرچم دزفول را بالا برده است، هر چند محبوبیت کم نظیر این جوان کارش از بالارفتن پرچم گذشته، چرا که تمام شهر در عرصه موسیقی پاپ سرهایشان را نیز بالا برده اند و سربلندی اشان در این عرصه را مدیون صدای پر از احساس این هنرمند هستند.

هنردز به گفت و گو با هنرمندی نشسته است که افتخار می کند خوانندگی را با مداحی برای اهل بیت (ع) آغاز کرده است، مداحی برای بزرگوارانی که نگاهشان تضمین موفقیت وی بوده است.

 

چه چیزی باعث شد که مبین رضازاده احساس کند می تواند در خوانندگی موفق باشد؟ من هر کاری را که بخواهم انجام دهم ابتدا به جوانب آن فکر می کنم سپس وارد عمل می شوم. در زمینه خوانندگی نیز وقتی وجودیت خود را پیدا کردم و استعداد صدای خوب را که خدا در وجودم قرار داده بود، کشف کردم، به دنبال شکوفایی این استعداد رفتم و با تلاش و پله پله این کار را انجام دادم. ایمان داشتم که موفق می شوم چون وقتی خدا استعدادی را در وجود کسی می گذارد قطعا راه رسیدن به موفقیت را نیز به او نشان می دهد و بزرگترین حامی فرد می شود. پس با این اعتقاد، مسیر را در پیش گرفتم که نتیجه اش هم موفقیت پشت موفقیت بود.

مداحی و خوانندگی را در کنار هم بصورت همزمان انجام می دهید. در خصوص این موضوع صحبت کنید؟ بنده افتخار می کنم که مداح اهل بیت بودم چرا که عشق واقعی من اهل بیت (ع) هستند. من در یک خانواده مذهبی به دنیا آمده ام و از همان سن کم کلاس های آموزش مداحی را شروع کردم که اگر امام حسین بنده را به عنوان ارادتمند خود بپذیرد هم اکنون نیز در کنار خوانندگی، مداحی نیز می کنم و چندین سال است در ایام محرم در کنار حاج ملا حسین آل مبارک افتخار شاگردی و همراهی با این استاد را دارم. در کنار مداحی از همان ابتدا ردیف های موسیقی سنتی را آموزش دیدم به طوریکه در حال حاضرنسبت به دستگاه های مختلف فضاشناسی خوبی دارم. بنابراین وقتی چهارچوب کار را فراگرفتم، وارد عرصه خوانندگی شدم اما در اوایل با وجود فعالیت های مکرر، از ارائه آثارم خودداری می کردم تا به نتیجه مطلوب برسم. چرا که اعتقاد دارم اگر هنرمند در ابتدای فعالیت هنری اش یک کار ضعیف ارائه دهد در ادامه مسیر با وجود ارائه کارهای قوی نمی تواند چندان موفق شود چون اعتماد مخاطب را از دست داده و کمتر کسی رغبت می کند به کارهای جدیدش گوش دهد. به همین دلیل بعد از فعالیت های مکرر وقتی شرایط را برای عرض اندام مهیا دیدم در سال ۹۰ به صورت حرفه ای وارد عرصه موسیقی پاپ در سطح کشور شدم. ضمن اینکه در سال ۹۱ از سوی سایت های مطرح موسیقی به عنوان پدیده موسیقی کشور معرفی شدم و دلیلش نیز بازخورد عالی آهنگ «توبه» بود که با آمار دانلود زیادی مواجه شد.

در این مدت عمده فعالیت هایت به چه صورت بوده است؟ در حال حاضر در ۲ بخش فعالیت می کنم. یک بخش کارهای رسانه ای هستند که با صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری می کنم و بخشی دیگر نیز کارهای دلی و عاشقانه ام هستند که می توان گفت در این بخش به صورت انفرادی و با هزینه شخصی خودم فعالیت می کنم.

 به همکاری اتان با صدا و سیما اشاره کردید. در این خصوص صحبت کنید. از همان اوایل که در دزفول بودم همکاری ام با رسانه هارا آغاز کردم به گونه ای که تیتراژ برنامه  رادیویی «اشک سرخ» که ۱۴ روز اول محرم پخش می شود و تیتراژ برنامه رادیویی «نغمه های آسمانی» نیز چند سال است که با صدای من در رادیو دزفول بر روی آنتن می رود. البته مناجات نامه های متعددی نیز  با صدای بنده همیشه به گوش شنوندگان رادیو در خوزستان می رسد. ضمن اینکه تیتراژ برنامه «طعم زندگی» که حوالی ساعت ۱۱ ظهر از صدا و سیمای استان پخش می شود با صدای بنده است. تا اینکه حدود یکسال و نیم پیش از سوی صدا و سیمای استان البرز دعوت به همکاری شدم که در این مدت در صدا وسیمای استان البرز برنامه های مختلفی از جمله تیتراژ برنامه «سیمای بسیج»،  یک ماه تیتراژ رادیو البرز، تیتراژ برنامه سفره های آسمانی و اجراهای متعدد رادیویی در این استان بر عهده بنده بود که خداروشکر مورد استقبال قرار گرفت. هر چند در این مدت به صورت مکرر کلیپ هایم از کانال های مختلف رسانه ملی به گوش هموطنان رسیده است.

اکثر هنرمندان شهرستان به ویژه در زمینه موسیقی برای ادامه فعالیت هایشان به استان های دیگر می روند. شما نیز مدتی است فعالیت هایتان را به استان البرز برده اید. دلیل این امر چیست؟ هنرمندان ما در هر زمینه ای وقتی به استان های دیگر می روند استعداد هایشان بهتر شکوفا می شود در صورتی که ظرفیت وجودی آنها در هر مکانی ثابت است. اما بحث حمایت است که متفاوت است و من از کم بها دادن به این قشر در دزفول دلگیر هستم. همه اعتقاد دارند وقتی کسی از شهر و دیار خود به جای دیگری برود غریب است اما من اعتقاد دارم که گاه آدم در شهر خود نیز می تواند غریب باشد. غریب به این معنا نیست که توسط مردم شناخته نشوی، چه بسا در حال حاضر بنده در خارج از کشور نیز مخاطب دارم. بلکه غربت واقعی زمانی است که فرد در زادگاهش حامی نداشته باشد، حامی هایی که نه تنها در حرف بلکه در عمل بتوانند پشتوانه خوبی برای موفقیت فرد باشند. بقول شاعر: قصر فردوس به پاداش عمل می بخشند. هنگامی که در تهران از سوابق هنری ام می پرسند و می فهمند من اکثر کارهایم برای استان  البرز است با تعجب می گویند مگر خوزستانی نیستی؟ در این مواقع من سکوت می کنم و پاسخی ندارم. فقط امیدوارم در دزفول حمایت از هنرمندان به گونه ای شود که بتوانیم توانایی هایمان را در زادگاه خود شکوفا کنیم.

تاکنون چند آلبوم به بازار ارائه داده اید؟ حدود ۱۴ تراک با عناوین و محتواهای مختلف ارائه کرده ام که هر کدام به نوبه خود با استقبال چشمگیری مواجه شده اند. در حال حاضر نیز کارهای آلبوم جدیدم انجام شده اما به علت شرایط حال حاضر موسیقی و فضای شلوغی که در این عرصه بوجود آمده تصمیم گرفته ام آلبومم را به صورت تک تراک در زمان های مشخصی روانه بازار کنم تا به صورت مطلوب و رضایت بخش به گوش همگان برسد.

درخصوص اجراهایتان و وضعیت استقبال از آنها صحبت کنید. اجراهای بسیار متعددی در سراسر کشور تاکنون انجام داده ام، چه در دزفول و سایر شهرهای استان و چه در تهران و از جمله استان البرز که بصورت مکرر اجرای برنامه دارم. البته باید بگویم در حال حاضر مشغول تکمیل یک گروه تحت نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز هستم تا بتوانیم پس از تشکیل گروه کنسرت هایی نیز در دستور کار داشته باشیم چون اجرای کنسرت بدون گروه امکان پذیر نیست. در خصوص استقبال هم باید بگویم خدارو شکر می کنم که حامیانی دارم در داخل و خارج کشور که همیشه و در هر شرایطی حامی و پشتیبان من هستند. حامیانی که وقتی در جاهای مختلف ابراز احساساتشان نسبت به خود را میبینم، لذت می برم . من داشته و نداشته هایم متعلق به همین مردم است. فواره وقتی سقوط می کند که به اوج رسیده باشد، اما من همیشه کنار این همراهان همیشگی ام می مانم به طوریکه حتی از طریق فضای مجازی مرتب با آنها گفتمان دارم.

گویا این استقبال تا اپراتورهای ایرانسل و همراه اول نیز کشیده شده است. بله خوشبختانه از سوی این ۲ اپراتور به بنده پیشنهاد داده شد و هم اکنون ۵ اثر از من به عنوان آهنگ پیشواز در دسترس عموم مردم است که کد این آهنگ های پیشواز در سایت خبری من به نشانی www.mobin rezazade.ir موجود است.

در اقدامی ارزشمند قرار است بزودی کلیپی با اجرای شما برای صلح جهانی در رسانه ملی پخش شود. در این خصوص صحبت کنید و بگویید چگونه برای این امر انتخاب شدید؟ چندی پیش یکی از ارگان های مهم کشور فراخوان زده بود که طی آن ۱۰۰ اثر از خوانندگان مختلف کشور فرستاده شد. صدای بنده نیز متاسفانه یا خوشبختانه به عنوان یکی از نمایندگان استان البرز به این فراخوان ارسال شد که در نهایت اثر من مورد توجه قرار گرفت و پذیرفته شد. هدف از این کلیپ صلح و دوستی بین تمام جهانیان و اعلام تنفر از جنگ است. این کلیپ  تصویری که برای ساخت آن هزینه زیادی نیز از سوی ارگان مورد نظر صرف شده بزودی از رسانه ملی به سمع و نظر همه می رسد.

سیدمبین رضازاده - هنردز

همه اعتقاد دارند که موسیقی پولساز است. از نظر شما می توان به خوانندگی صرفا به عنوان یک منبع درآمد نگاه کرد؟  قطعا هیچ هنرمندی دلش نمی خواهد هنرش را با پول معاوضه کند چون هدف اصلی تمام آنها عشق به هنر است. وقتی استاد فرشچیان ضریح امام حسین را طراحی کرد پیشنهاد گزافی را مطرح کرد که سبب تعجب همه شد اما وقتی این مبلغ به وی داده شد، استاد در اقدامی زیبا تمام آن را در ضریح امام حسین انداخت تا ثابت کند که برای هنرش ارزش قائل است نه اینکه هنر را به مادیات بفروشد.

رمز موفقیت مبین رضازاده چیست؟باید مردمی بود و مغرور نشد تا بتوان به موفقیت رسید. من همیشه بهترین حامی و تکیه گاهم را خدا دیدم و قطعا باخدا بودن می تواند باعث پیروزی در هر کاری شود. من در خوانندگی احساس دارم و تا کاری دلم را نلرزاند اجرایش نمی کنم. چه بسا تاکنون کارهای زیادی برایم فرستاده شده اما چون نتوانسته ام ارتباط حسی لازم را با آنها برقرار کنم از اجرایشان خودداری کرده ام. بنابراین عجول نبودن و دقت در انجام کار یکی از مهمترین فاکتورهای من در موفقیت بود.

در پایان اگر صحبتی باقی مانده بفرمایید. من می جنگم برای اهداف جهانی ام و حرفهایم را در عمل ثابت می کنم. از دوستان هنرمندم نیز صمیمانه می خواهم که تا حد امکان از حاشیه فاصله بگیرند و این جمله زیبا را به خاطر بسپارند که ذهن های بزرگ درباره ایده ها حرف می زنند، ذهن های متوسط در خصوص رویداد ها و ذهن های کوچک در خصوص دیگران حرف می زنند. در پایان از خانواده ام و دوستانم به خصوص دوست و آهنگساز خوبم پیمان امیدی که همیشه همراه من بوده اند تشکر می کنم. ضمن اینکه از اساتید دانشگاه هنر و استاد جمشید جم نیز قدردانی می کنم.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1207

دیدگاه (1)

  • یاشار

    سلام
    به نظر من مداحی و خواننندگی بخصوص پاپ دو مقوله کاملا جدا از هم هستند بهتره آقای رضازاده تکلیف خودشون رو روشن کنن مداح یا خواننده؟؟
    شاید از نظر خودشون مشکلی نداشته باشه ولی اگر یک مسیر رو انتخاب کنند قداست مداح بودن حفظ میشه.
    آقای رضازاده ببخشید که این رو میگم نظر خودمه امیدوارم بخونی بنده هروقت در روضه ها یا روز تاسوعا عاشورا شما رو در حال مداحی یا روضه خونی میبینم فقط یاد آهنگهاتون میوفتم که میخوندین ((الو سلام منم عشق سابقت……………)) این مقوله با فرهنگ مداحی زمین تا آسمونه

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا
دزفول ، شهرستان دزفول ، خوزستان ، هنردز ، هنر ، دز هنر ، دز ، استان خوزستان