محمد حیدری در آمریکا درگذشت (+عکس) Reviewed by Momizat on . محمد حیدری، یکی از آهنگسازان قدیمی و مشهور ایران که پس از انقلاب اسلامی به خارج از کشور مهاجرت کرده بود بر اثر بیماری در آمریکا درگذشت. به گزارش هنردز، بهارنیوز محمد حیدری، یکی از آهنگسازان قدیمی و مشهور ایران که پس از انقلاب اسلامی به خارج از کشور مهاجرت کرده بود بر اثر بیماری در آمریکا درگذشت. به گزارش هنردز، بهارنیوز Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » اخبار ایران و جهان » محمد حیدری در آمریکا درگذشت (+عکس)

محمد حیدری در آمریکا درگذشت (+عکس)

n00114570-b

محمد حیدری، یکی از آهنگسازان قدیمی و مشهور ایران که پس از انقلاب اسلامی به خارج از کشور مهاجرت کرده بود بر اثر بیماری در آمریکا درگذشت.

به گزارش هنردز، بهارنیوز نوشت: محمد حیدری، سنتور نواز و آهنگساز ایرانی مقیم آمریکا در سن ۷۹ سالگی درگذشت. حیدری که متولد و بزرگ شده تهران بود، سال‌ها در رادیو ایران به آهنگ‌سازی مشغول و همزمان از مدرسان برجسته هنرستان موسیقی ملی در تهران بود. او در سال‌های اخیر به بیماری سرطان مبتلا شده بود. محمد حیدری ترانه‌های متعددی برای خوانندگان مختلف ایرانی ساخته بود: ترانه‌های “سوغاتی” و “بهار، بهار” از ساخته‌های او با صدای هایده، با استقبال فراوانی روبرو شدند. ترانه‌هایی چون “صبحت به خیر عزیزم” و “بی‌بی گل” با صدای معین؛ دل من با صدای داریوش و “بیا بنویسیم” با صدای مهستی از آثار اوست.

636076380629232360

خبرگزاری آنا نیز نوشت: محمد حیدری -آهنگساز پیشکسوت- بعد از سال‌ها تحمل رنج بیماری، در سن ۷۹ سالگی در کالیفرنیا درگذشت.

حیدری از شاگردان ابوالحسن صبا، عبدالله دوامی و محمد ایرانی بود که سال‌ها به حرفه آهنگ‌سازی اشتغال داشت.

حیدری در سن ۱۳ سالگی مقدمات نوازندگی سنتور را از استاد ابولحسن صبا فرا گرفت و در ادامه نیز شاگردی چهره‌های شناخته شده موسیقی کشورمان مانند عبداله دوامی و محمد ایرانی مجرد را کرد.

در کتاب «موسیقی‌دانان ایرانی» نوشته پژمان اکبرزاده (نشر نوید شیراز) آمده است: «محمد حیدری از سال ۱۳۴۰ به تدریس در هنرستان موسیقی ملی و کلاس‌های شبانه هنرستان اشتغال داشت. وی توانست شاگردان چیره‌دستی را به موسیقی ایرانی معرفی کند. او سرپرستی «گروه نوازندگان» را نیز عهده دار بود و همراه با نوازندگان و خوانندگان مختلف، برنامه‌هایی را نیز در رادیو به اجرا درآورد. اسماعیل واثقی که از شاگردان حیدری بوده است و یکی از نوازندگان برجسته سنتور است در مورد استاد خود چنین می‌گوید: «سنتور ایران به حیدری بدهکار است.»

حیدری بعد از مهاجرت، مدتی در ایتالیا زندگی کرد و بعد به آمریکا مهاجرت کرد. او تا پایان عمر ساکن جنوب ایالت کالیفرنیا بود.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1207

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا
دزفول ، شهرستان دزفول ، خوزستان ، هنردز ، هنر ، دز هنر ، دز ، استان خوزستان