اقتداری: ویرگول مسیری برای رشد و شکوفایی شاعران دزفولی+همکاری ویرگول و هنردز Reviewed by Momizat on . مدتهاست در دزفول کانونی توسط جوانان شاعر دزفول تشکیل شده که هر هفته به علاقه خود "شعر" گرد هم آمده و در حوزه ادبیات و شعر بحث و تبادل نظر می نمایند. به این بهان مدتهاست در دزفول کانونی توسط جوانان شاعر دزفول تشکیل شده که هر هفته به علاقه خود "شعر" گرد هم آمده و در حوزه ادبیات و شعر بحث و تبادل نظر می نمایند. به این بهان Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » بخش های هنری » ادبیات » اقتداری: ویرگول مسیری برای رشد و شکوفایی شاعران دزفولی+همکاری ویرگول و هنردز

اقتداری: ویرگول مسیری برای رشد و شکوفایی شاعران دزفولی+همکاری ویرگول و هنردز

مدتهاست در دزفول کانونی توسط جوانان شاعر دزفول تشکیل شده که هر هفته به علاقه خود “شعر” گرد هم آمده و در حوزه ادبیات و شعر بحث و تبادل نظر می نمایند. به این بهانه به سراغ “عباس اقتداری” مسئول “کانون ادبی ویرگول” رفتیم و ساعتی را با او به گفتگو نشستیم.

اقتداری: جوانان علاقه مند به شعر با ویرگول به رشد و شکوفایی خواهند رسید…

 photo_2016-09-06_13-01-25

+ با سلام؛ جناب آقای عباس اقتداری درباره اوضاع شعر در شهرستان توضیح دهید؟

- ما اساساً در زمینه شعر در سطح شهرستان دزفول یک انجمن شعر رسمی بیشتر نداریم و اون هم انجمن شعر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول هست و این انجمن با یک چهار چوب مشخص شده، و تعریف شده برای خودش و در این مدت که من تجربه رفتن به انجمن های شعر را دارم چند انجمن وجود داشته: انجمن شعر دانشگاه آزاد اسلامی دزفول و انجمن کلک خیال که زیر نظر نهاد کتابخانه ها بود که متاسفانه بعد از اینکه مسئول نهاد کتابخانه ها خانم مهران عوض شد یک سری ناملایمتی ها با انجمن کلک خیال صورت گرفت که فعلا باعث منحل شدن این انجمن گردید.

+ هدف و دلیل از تشکیل انجمن ادبی ویرگول چه بود؟

- تمام این صحبتهایی که عرض کردم را کنار هم قرار بدهیم، باعث می شود که ما استارت انجمن ویرگول را بزنیم. ویرگول یک انجمن مستقل هست ولی در واقع انجمنی هست که قراره همگام با سایر انجمن ها و نهادهایی که برای این شهرستان تلاش می کنند قدم بر میداره. هر چند نه  زیر نظر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و نه زیر نظر نهاد کتابخانه ها و نه زیر نظر هیچ ارگان دیگری است و به صورت مستقل تصمیم می گیرد و وظایفش را مستقل انجام می دهد. با همه این ها نیاز بود که ما همچین انجمنی داشته باشیم برای شاعرانی که تازه شروع کنند و ابتدا نیاز دارند به مکانی که اشکال گیری درست و با اصول که باعث ارتقاء شعر آن ها شود تا در مکان های بزرگ بتوانند خودی نشان دهند. در انجمن های دیگری که در شهر وجود دارد این فرصت را به شاعران داده نمی شود. ولی در انجمن ما اکثر دوستانی که در کنارشان هستیم دوستان جوان و تازه کاری هستند که اول راه این مسیر قدم برداشتند که ما با کمک به این حرکتشان تلاش برای به ثمر رسیدن هدفشان داریم. چون اگر یک سری آموزه های اشتباه دوستان بیابند، زمان های خیلی بیشتری را رو به هدفشان طی می کنند.

+ آیا در انجمن شما فقط به شعر پرداخته میشه و یا به زمینه های ادبی دیگری مانند داستان نویسی هم می پردازید؟

- انجمن ما چون انجمن ادبی است و انجمن شعر تنها نیست، خیلی دوست داریم تا جایی که ما می توانیم به نوشتاری و ادبیات مکتوب کمک کنیم. به دوستان ما در این زمانی که گذشته چه در زمین داستان نویسی و چه در زمینه مینیمال یا هایکو، یک کارگاه های کوچکی داشتیم ولی به صورت تخصصی هنوز کارگاه های داستان نویسی را شروع نکرده ایم که ان شاالله به زودی راه اندازی خواهند شد. مثل کارگاه های شعر که این در زمان فراخور خودش به امید خدا کلید خواهد خورد.

+ آیا در انجمن فعالیت های جانبی و همایش هایی هم برگزار می نمایید؟

- ما در این مدتی که از انجمن گذشته یک سری فعالیت ها انجام داده ایم، از جمله این  که ما یک رونمایی کوچک غیر رسمی از کتاب زرد رادیکال به قلم رضا روشنی و یک رونمایی رسمی از کتاب شرف امیر پور داشتیم. انجمن ما در این مدت از کتابهای زیادی در جلساتش صحبت کرده و به معرفی کتابهای زیادی پرداخته البته ما در این مدت از منتقدهای زیادی استفاده کرده ایم و این دوستان خیلی کمک کرده اند که شعر بچه ها زودتر به آن تعالی که قرار است برسد. ما در این مدتی که از عمر انجمن می گذرد خدمت اساتیدی چون آقایان عباس عبادی، سعید سروش راد، حبیب شوکتی، رضا روشنی، قاسم سلیمانی، جمال پناهی، محمود حسینی و هوشنگ شهبازی و باقی دوستانی که حضور ذهن ندارم بوده ایم. ما سعی کرده ایم در این مدت با حضور این اساتید هر روز یک گام جدید برداشته شود و هم برای علاقه مندان صحبتهای جدید درون انجمنی زده شود.

+ برنامه های آینده انجمن ادبی ویرگول چیست؟

- و اما برنامه هایی که برای انجمن داریم مثل کارگاه عروض قافیه و کارگاه های شعر سپید را قرار است برگزار کنیم. این کارگاه ها باعث رشد سریعتر دوستان علاقه مند خواهد شد تا به چشم اندازی که قرار است در ماه ها و سال های آینده از این انجمن برای شرکت جشنواره ها در نظر داشته ایم برسیم. البته ما هدفمان فراتر از این است و هدف ما معرفی بچه ها به جامعه ادبیات ایران است.

+ لطفاً در این باره بیشتر توضیح دهید.

- ما کارهای دیگری هم هست که باید انجام دهیم. به عنوان مثال رو نمایی از  کتاب های شعر که البته من از اینجا اعلام می کنم که انجمن ویرگول آمادگی برگزاری مراسم رونمایی برای هر شاعر و نویسنده ای را دارد مخصوصاً اگر در شهرستان دزفول باشد. ما از شاعرهای کشوری که شناخته تر هستند، از دوستان تهران نشین تا شمال و جنوب و شرق و غرب دعوت خواهیم کرد و یک سری مراسم ها برگزار خواهد شد و برای این ها ما در زمانهای مختلف فراخور اتفاقات در روزهای در پیش رو هم که مراسماتی در سطح شهر گرفته شود علاوه بر اینکه از دوستانی که در این مدت آمده اند و پیشرفتشان را قرار است نشان دهیم یک معرفی از انجمن انجام بدهیم و  پیشرفت بچه ها را اعلام نماییم و این انجمن شعر را در تمام جامعه دزفول و استان خوزستان معرفی کنیم.
در آینده ما این مراسمات را برگزار کرده و البته سازمان ها و ارگانهایی که علاقه مند به همکاری با این انجمن هستند اعلام آمادگی می نماییم ولی یک کار مهم دیگر هم قرار است انجام بشود که در زمان های رو به جلو ما کم کم از جراید روزنامه ها ، وب سایت ها و تمامی مطبوعات برای  معرفی اعضای انجمن ویرگول استفاده کنیم تا فعالیتهای این انجمن به مردم اعلام شود.

+ درباره همکاری انجمن ادبی ویرگول و پایگاه خبری تحلیلی هنردز توضیح دهید. آیا خبر خوشی برای علاقه مندان دارید؟

- بله خدا را شکر رایزنی هایی با مدیر مسئول “پایگاه خبری تحلیلی هنردز” جناب آقای محمدرضا خردمند شده و قرار است با همکاری سایت وزین هنردز به صورت ماهانه یکی از شاعرانی که در انجمن فعالیت ویژه ای داشته به معرفی و انتشار اشعارش پرداخته و علاوه بر اینکه برای خود شاعرهای جوانمان بسیار خوب است یک امتیاز دیگری برای شاعرانی است که بالاخره جایی شعرهایشان به ثبت خواهد رسید. در این آشوب بازار انتشار و راه یافتن به مجلات سخت است اما به لطف دید مثبت مدیر سایت هنردز این مهم انجام می شود و این مسیر کوتاه و سریع خواهد بود. برنامه های ما فعلاً همین است که البته این انجمن اندکی نو پا است و فقط چند ماه از تاسیسش می گذرد و هر چه جلوتر برویم برنامه ها بهتر می شود و دوستان جدید تری اضافه خواهند شد و قرار است در آینده به مراتب بالاتری برسیم.

Untitled-1

+ با تشکر از شما. و اما سخن پایانی؟

- در آخر تشکر ویژه دارم از استاد عباس عبادی که اگر حمایت ایشان نبود مطمناً انجمن ویرگول تاسیس نمی شد و دوستان هیئت رئیسه انجمن شعر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول که در این مدت بسیار حمایت و کمک کردند.
تشکر از سه دوست که از اول راه اندازی انجمن همراه و هم گام و هم پای من بودند و در تمام این مدت زحمت زیادی را متقبل شدند و شاید خیلی بیشتر از من و کارهایی که من نتوانستم، آنها انجام دادند: آقایان میرحسین نونچی، رامین درافشان، و خانم پگاه توصیفیان که در اصل می توان گفت اعضای هیئت مدیره انجمن ویرگول هستند و همچنین از تمام دوستانی که تا همین الان همراه ما بودند و زحمت کشیدند کمال تشکر را دارم که در این مدت کوتاه انجمن به این مرحله برسد. از سایت خوب هنردز و شما که این گفتگو را ترتیپ دادید تشکر و قدردانی می کنم.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1207

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا
دزفول ، شهرستان دزفول ، خوزستان ، هنردز ، هنر ، دز هنر ، دز ، استان خوزستان