ایرانی های کلاسیک در جشنواره جهانی فجر+شناسنامه Reviewed by Momizat on . سه فیلم «خانه خدا»، «ناخدا خورشید» و «یک اتفاق ساده» آثار کلاسیکی هستند که برای اکران در جشنواره جهانی فیلم فجر ترمیم شده اند؛ اما کارگردان این آثار چه کسانی هس سه فیلم «خانه خدا»، «ناخدا خورشید» و «یک اتفاق ساده» آثار کلاسیکی هستند که برای اکران در جشنواره جهانی فیلم فجر ترمیم شده اند؛ اما کارگردان این آثار چه کسانی هس Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » اخبار ایران و جهان » ایرانی های کلاسیک در جشنواره جهانی فجر+شناسنامه

ایرانی های کلاسیک در جشنواره جهانی فجر+شناسنامه

سه فیلم «خانه خدا»، «ناخدا خورشید» و «یک اتفاق ساده» آثار کلاسیکی هستند که برای اکران در جشنواره جهانی فیلم فجر ترمیم شده اند؛ اما کارگردان این آثار چه کسانی هستند؟

به گزارش خبرنگار سینمایی دیباچه، اسامی آثار کلاسیک ترمیم شده برای نمایش در جشنواره جهانی فجر اعلام شدند که سه اثر از ۱۰ فیلم انتخاب شده برای این بخش ایرانی هستند؛ آثاری از جلال مقدم، ناصر تقوایی و سهراب شهید ثالث. این فیلم ها چه نام دارند و درباره چیستند؟

16196_125

اسامی آثار کلاسیک ایرانی حاضر در جشنواره جهانی فجر
۱-«خانه خدا»
محصول سال ۱۳۴۵ ساخته جلال مقدم
«خانه خدا» دربارهٔ مراسم حج و مراحل گوناگون آن است. زائرانی با سنین متفاوت و از نژادها و کشورهای مختلف، از راه هوا و خشکی و دریا، به عربستان سعودی می‌آیند و مناسک حج را به جا می‌آورند و پس از پایان آن، به کشورهایشان باز می‌گردند.
این فیلم که نمایشگر تصاویری است از حجاج مشرف به کعبه، علاوه بر پیشگام بودن در سینمای مستند به ‌نوعی اولین فیلم مطرح در سینمای دینی ایران هم به‌شمار می‌رود.
جلال مقدم پس از بازگشت و تکمیل مستندش، اولین فیلم داستانی‌اش با عنوان «سه دیوانه» را در قالب کمدی با شرکت سه کمدین مشهور آن دوران ساخت که به‌عنوان متفاوت‌ترین فیلم در کارنامه هر سه کمدین باقی ماند.
۲-«ناخدا خورشید»
محصول ۱۳۶۵ ساخته ناصر تقوایی
«ناخدا خورشید» برداشت آزادی از داستان «داشتن و نداشتن» نوشته ارنست همینگوی است و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد (داریوش ارجمند) و لوح زرین بهترین بازیگر نقش دوم مرد (سعید پورصمیمی) را در پنجمین جشنواره فیلم فجر به خود اختصاص داده است.
همچنین ناصر تقوایی جایزهٔ یوزپلنگ برنزی چهل و یکمین دورهٔ جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو را به خاطر فیلم ناخدا خورشید دریافت کرده است.
در «ناخدا خورشید» خواجه ماجد، ناخدا خورشید را لو می‌دهد و بار قاچاق لنج ناخدا به آتش کشیده می‌شود. دلالی به نام فرحان که می‌خواهد چند فراری سیاسی را از مرز آبی عبور دهد وارد بندر می‌شود. او با ناخدا خورشید تماس می‌گیرد. ناخدا که احتمال می‌دهد لنجش را مصادره کنند با فرحان همکاری می‌کند و چند مرد را که ظاهراً در ترور حسنعلی منصور دست داشته‌اند به آن سوی آب می‌رساند. پس از آن چند تبعیدی نیز از فرحان می‌خواهند که اسباب فرار آنان را فراهم کند. ناخدا این بار نیز با اکراه به این ماجرا کشیده می‌شود. تبعیدی‌ها پیش از فرار خواجه ماجد و مباشرش را می‌کشند و مرواریدهای او را می‌ربایند. فرحان و ملول دستیار ناخدا نیز کشته می‌شوند و در نزاع خونینی که میان تبعیدی‌ها و ناخدا درمی‌گیرد، همگی از پای در می‌آیند.
۳-«یک اتفاق ساده»
محصول ۱۳۵۲ ساخته سهراب شهیدثالث
«یک اتفاق ساده» فیلمی به کارگردانی سهراب شهیدثالث و نویسندگی امید روحانی است و قصه ن درباره دانش‌آموزی به نام محمد زمانی به درس و تذکرهای معلم توجهی ندارد و همیشه با عبور از ریل قطار به مدرسه می‌رود.
«یک اتفاق ساده» سالها پیش موفق شد برندهٔ جایزه منتقدان بین‌المللی جشنواره جهانی فیلم تهران شود.
جشنواره جهانی فیلم فجر از یکم تا دهم اردیبهشت ماه در تهران برگزار می شود و شامل بخش های متنوعی است.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1207

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا
دزفول ، شهرستان دزفول ، خوزستان ، هنردز ، هنر ، دز هنر ، دز ، استان خوزستان